A HBLF átadta a Sokszínűségi Díjait a HBLF 2022 Évzáró, Díjátadó és Karta aláíró ünnepségén!

A HBLF átadta a Sokszínűségi Díjait a HBLF 2022 Évzáró, Díjátadó és Karta aláíró ünnepségén!

 

 

 

 

HBLF SOKSZÍNŰSÉGI DÍJAK 2022

„A ZSŰRI ÉRTÉKELÉSE”
Szerző: Hevesi Nóra, a zsűri elnöke


2022-ben a ZSŰRI TAGJAI:

Hevesi Nóra, a zsűri elnöke - TESCO-Globál Zrt. kommunikációs vezetője
Gárdus Zsuzsa, a HBLF Sokszínűségért felelős elnökségi tagja
Málnay B. Levente, az AMC Networks International - Central Europe vezérigazgatója
Rehus Péter, az IBM Magyarország Vezérigazgatója
Nemes Attila, a Michelin Hungária Kft. Ügyvezetője
 

Nagyon szépen köszönöm a zsűri tagjainak a közös munkát, megtiszteltetés volt együtt gondolkodni, véleményeket ütköztetni. Különböző területekről érkeztünk, eltérő tapasztalatokkal és megélésekkel – de mindannyian konszenzusra törekedtünk, és átéreztük azt a felelősségünket, hogy döntésünkkel, értékítéletünkkel irányt mutatunk és hatással lehetünk arra, hogy egyes vállalatok a jövőben hogyan, milyen szempontokat figyelembe véve, milyen alapelvek mentén állítják majd össze a pályázataikat.

Közhely, hogy a zsűrinek nehéz dolga volt.  Erre csak annyit mondanék, hálistennek. Mert valóban nehéz objektív szempontok alapján összehasonlítani például egy mindössze 2 és fél éve alapított, dinamikusan fejlődő, közép-európai cég, mint amilyen Queritius, pályázatát a KKV (azaz kis- és középvállalati) kategóriában végül díjazott MVÜK Női Vezetői Klub programjával.

Queritius esetében a zsűri nagyra értékelte, hogy a sokszínűség, a befogadás, a nyitottságra, pszichológiai biztonságra törekvés, a multikulturális vállalati kultúra tudatos építése lényegében a cég alapítása pillanatától a szervezetfejlesztés és a működési modell integráns részét képezi. Arra bíztatjuk őket, hogy keressenek olyan platformokat, ahol hasonlóan fiatal cégekkel megoszthatják tapasztalataikat.

Ugyancsak ebben a kategóriában indult a Marquard Group Hungary Kft. az InStyle magazin Képes vagyok szemléletformáló kampányával, amely a zsűrinek talán a legnagyobb fejtörést okozta. Össztársadalmi érzékenyítő hatását tekintve ugyanis ez a kezdeményezés volt az, amely messze kiemelkedett a többi pályázat közül. Egy médiakampányt ugyanakkor szinte lehetetlen olyan szempontok alapján értékelni, mint a vállalati kezdeményezéseket, ezért a zsűri azt javasolja, hogy a jövőben a médiatulajdonosok külön, az újonnan létrehozandó „Média a Sokszínű Társadalomért Díj” kategóriában indulhassanak. Ugyanakkor a Marquard úttörő pályázatát a zsűri Special mention „különdíj” oklevéllel ismerte el idén.

A kategóriában a zsűri az MVÜK Női Vezetői Klub a női vezetők arányának, láthatóságának és elismertségének növelése érdekében végzett munkáját elsősorban azért találta díjazandónak, mert célzott kutatási eredményekre alapozva alakították ki, és jól definiált problémákra találtak így inspiráló megoldásokat.

A 2022. január 1. és 2022. október 28. között megvalósuló mérhető, jól látható eredménnyel bíró nagyvállalati rövidtávú projekt kategóriában 4 pályázat érkezett. Itt a zsűri a Praktiker kezdeményezését, a Sokszínűségi hét megvalósítását emelte ki. Értékítéletünkkel ebben az esetben arra szerettük volna felhívni a figyelmet, hogy mennyire fontosnak tartjuk azt, hogy a szervezetek tanuljanak egymástól. A Praktiker pedig – bár hasonló kezdeményezés már nyert HBLF díjat – Sokszínűségi hetével egy mások számára is könnyen adaptálható programot valósított meg kiemelkedő munkatársi részvétellel.

Ugyanebben a kategóriában pályázott a Vodafone Intelligent Solutions is, amely az ukrajnai háború okozta menekültválság telekommunikációs kihívásaira adott egyedi válaszokat.  A zsűri nagyra értékelte a szervezeti agilitást, az azonnali és koordinált reakciót, ugyanakkor figyelembe vettük a kezdeményezés regionális jellegét is, kiemelve azt, hogy példaértékűnek tartjuk a Vodafone és a Hintalovon Alapítvány együttműködését.

BP Business Service Centre Kft. ugyancsak az ukrajnai humanitárius krízisre reagált, példamutatóan gyorsan és agilisen. Különösen jó gyakorlatként azonosította a zsűri azt, ahogyan a BP vezetői a munkavállalói bottom-up kezdeményezéseket kezelték, illetve azt is, ahogyan partnereikkel, például a Budapest Bike Maffiával vagy az Élelmiszerbankkal együttműködve célzottan adtak választ a problémákra a kollégák aktív bevonásával.

KMPG Ticket to Pride programsorozata bátor és – ha szabad ezt a szót használni – vagány kiállás a befogadó, sokszínű és bizalmon alapuló vállalati kultúra mellett egy területen, amely a mai magyar közéletben végletesen megosztó és átpolitizált. Kreativitás, eredeti megközelítés, célcsoportspecifikus megoldások szempontjából a KMPG programja kiemelkedett a mezőnyből.

A 2022. január 1. és 2022. október 28. között megvalósuló mérhető, jól látható eredménnyel bíró, hosszútávú nagyvállalati projekt kategóriában a zsűri megosztva a Citi Europe plc Magyarországi Fióktelepe, valamint az IKEA Lakberendezési Kft. pályázatát díjazta.

A vállalati működésbe szervesen integrált, konzekvens építkezés, szervezetfejlesztés olyan kreatív, innovatív kezdeményezésekkel, mint pl. a fordított mentoring, a multikulti fúziós konyha vagy a generációs szakadékot áthidalni kívánó Hozd el a szüleidet/nagyszüleidet a munkahelyedre – a Citi Magyarország tökéletes példája annak, hogyan lehet folyamatosan érvényesnek maradni és egyúttal évről évre megújulni, az aktuális problémákra, kihívásokra reflektálni.

Az Ikea Munkavállalói készségek programja 2021-ben indult, és célja, hogy a nyitott pozíciók egy részét menekülteknek ajánlja fel. A zsűri nagyra értékelte, hogy a vállalat bátran és úttörő módon reagál egy valós, ugyanakkor politikai és társadalmi szinten sok vitát generáló problémára. Ugyancsak fontos szempont volt a díj odaítélésekor, hogy az Ikea arra törekszik, hogy a jó gyakorlatot más vállalatokkal is megossza.

Ebben a kategóriában még 7 pályázat érkezett. Az Emerson esetében a zsűri jó gyakorlatként azonosította a hazai leányvállalat munkavállalóinak sikeres integrációját a cég globális Women Impact Networkjébe. A Kyndryl Kft. sokszínű és releváns válaszokat ad arra az össztársadalmi problémára, hogy a velük együttműködő egyetem mérnökinformatikus szakán tanuló nők aránya csupán 10%, és Magyarországon az SSC szektorban a női munkavállalók aránya is mindössze 20%-ra tehető.

Morgan Stanley idén duplázott, mindkét pályázatukat nagyra értékeltük. Követendő példának tartjuk a Parental Transition Support Programjukat és az általuk biztosított 16 hetes fizetett apasági szabadságot is. 2013 óta működnek együtt a Salva Vita Alapítvánnyal annak érdekében, hogy javítsák a sérült és megváltozott munkaképességű emberek munkaerőpiaci integrációját. Én személy szerint azt vallom, hogy valódi változást a hosszú távú stratégiai együttműködések mentén lehet elérni, és fontosnak tartom, hogy kiemelt figyelmet kapjanak az ilyen fenntarthatóan és következetesen megvalósított vállalati megoldások is.

A Provident pályázatából szeretnénk kiemelni a Női November eseménysorozatukat, illetve követendő példa az is, ahogyan a digitális térbe helyezték programjaik nagy részét annak érdekében, hogy munkavállalóik országszerte egy időben, könnyen hozzáférjenek a tartalmakhoz.

A Spar autista honfitársainkat integráló programjának célcsoportja elsődlegesen a cég autizmussal érintett munkatársai. A zsűri álláspontja szerint a Spar gyakorlata, elköteleződése abból a szempontból is példaértékű, hogy ma Magyarországon kevés olyan program létezik, amelynek köszönhetően értelmi sérüléssel és autizmussal élők kapcsolódhatnak be a munka világába és szerezhetnek gyakorlati tapasztalatot a munkaerőpiacon.

Thermo Fisher esetében követendő példának tartjuk azt, hogy nagy hangsúlyt fektetnek külföldi kollégáik támogatására és bevonására és azt is, hogy a felmerülő problémákról mindig az érintettekkel egyeztetnek, és ha kell, egyedi megoldásokat javasolnak.

Végül, de nem utolsósorban néhány általános megállapítással szeretném zárni a vállalati pályázatok értékelését. Összeségében a pályázatok kiemelkedően inspirálóak voltak, számos úttörő, kreatív és követendő jó gyakorlatot tartalmaztak.

Ugyanakkor a célcsoport pontos meghatározására, az után követésre, a beszámolókra a valódi hatásmérés szempontjából nagyobb hangsúlyt érdemes majd fektetni a jövőben.

És akkor térjünk át a HBLF Sokszínűségi Leadership Díjra, amelyre idén 3 nevezés érkezett, 3 fantasztikus, inspiráló nőtársam, nőtársunk közül kellett választania a zsűrinek. Mindhármuknak gratulálok, gratulálunk, ezen díj esetében talán még inkább igaz, hogy mindannyian nyertesek, de leginkább mi vagyunk azok, mert ismerhetjük őket.

HBLF Sokszínűségi Leadership Díj nyertesét, Dr. Juhos Andreát a Salva Vita Alapítvány jelölte a díjra.  Andrea 15 éve jelentkezett a Salva Vita Alapítványhoz önkéntesnek. Szakmai tapasztalata sokat segített az Alapítványnak abban, hogy intenzíven és megfelelő módon tudjanak a cégekhez fordulni a fogyatékos emberek foglalkoztatásával kapcsolatban. Részt vett a HBLF XMentor program kialakításában, amelynek célja a fiatal női vezetők mentorálása.  HR Fest Nagykövetként elkötelezett az ambiciózus fiatal HR szakemberek képzése iránt, mindemellett önkéntes tanár az InDaHouse szervezeténél, ahol halmozottan hátrányos fiatalok fejlesztését és mentorálását végzi iskolai kereteken kívül.

A zsűri Andrea több mint másfél évtizedes, elkötelezett, valódi változásokat hozó munkáját ismerte el a díjjal. Példamutatónak tartjuk, hogy Andrea kötelességének érzi a bármilyen szempontból hátrányos helyzetben levők támogatását és azt, hogy tapasztalatával és tudásával valódi hatást gyakorol mások életére és sorsának alakulására.

 

A Leadership díj másik jelöltje Bódi Gabriella, akinek saját vállalkozása emberközpontú fejlesztésén túl missziója, hogy támogassa a női vezetők és queer emberek munkahelyi közösségekbe való befogadását. Gabi a We’re Open -Nyitottak  Vagyunk nagykövete, és az Egyenlítő Alapítvány HR munkacsoportjának vezetője. A zsűri kiemelten fontos tartja, hogy Gabi elkötelezett a speak up culture erősítésében és példa értékűen támogat másokat abban, hogy megtalálják saját hangjukat.

Harmadik jelöltünk a Bridgestone Tatabánya Termelő Kft. ügyvezető igazgatója, a Nők Magyarországért Klub alapító tagja, Topolcsik Melinda volt. Melinda nap mint nap kiáll a női munkaerő egyenjogúságáért, a fiatal generációk ösztönzéséért. A zsűri számára példaértékű az, ahogyan mindent megtesz a női kollégák elfogadása érdekében egy alapvetően férfiak által dominált iparágban, az autóiparban, valamint a női vezetők, legyen az közép-vagy felsővezető, számának növelésére az iparágon belül.

Mindhárman példaképek, megtiszteltetés számomra, hogy bemutathattam őket!

A zsűri nevében gratulálok minden pályázónak!

Két Ruth Bader Ginsburg idézettel szeretném zárni beszédemet. Valódi, tartós változást csak lépésenként lehet elérni és harcolj azokért a dolgokért, amelyek fontosak számodra, de tedd úgy, hogy mások csatlakozzanak hozzád.

Köszönöm a Hungarian Business Leaders Forumnak, hogy RBG szellemében végzi munkáját.