Merni, akarni, hinni és tanulni

"Dolgozott a Világbanknál, volt Londonban magyar nagykövet, egy száznegyvenezer embert foglalkoztató vállalatnál, az Ernst and Youngnál felső vezető.

Szakmai szervezője a Pénzügyi csúcs konferenciasorozatnak, elnöke a Károly walesi herceg által alapított Hungarian Business Leaders Forumnak.

– Azt szokták mondani, hogy Magyarországon a női vezetők novembertől az év végéig már ingyen dolgoznak. Átlagban ennyi, másfél hónapnyi különbség van a férfiak és a nők között. Pedig több nő szerez egyetemi diplomát, és végez jobb eredménnyel, mint a férfiak, de amikor elkezdenek dolgozni, mégis elkezdődik a leszakadásuk, az olló szétnyílása. Miért?

– Sok oka van ennek – mondja Czakó Borbála. –  A nők sokszor azt hiszik, hogy ha szorgalmasan és jól dolgoznak, azt majd észreveszik, és elismerik őket. Nem tudják menedzselni magukat. Nem merik elhinni, hogy ők is ugyanolyan jó vezetők. Nem mernek magasabb fizetést kérni.

Én mindig törekedtem arra, hogy legalább annyit keressek, mint a férfi kollégáim. S ezt el is tudtam érni. Egy vállalat akkor tud eredményesen működni, ha felső vezetői között férfiak, nők, fiatalok és tapasztaltabbak is vannak.

Amikor néhány éve útjára indítottuk a 20-20-20 Klubot, azt tűztük ki célként, hogy a nők aránya a vállalatvezetésben és az igazgatóságokban 20%-ra, vagy annál magasabbra növekedjen 2020-ra, és csökkenjenek a nők és férfiak között fennálló fizetéskülönbségek, azonos munkáért járjon egyenlő bér.

Sok cég csatlakozott, rendszeresen szervezünk vállalatvezetői fórumokat, tréningeken igyekszünk megtanítani a nőket saját érdekeik védelmére. Sajnos a folyamat lassúbb lesz, mint reméltük."

 
Tovább a cikkhez